Zadbaj o swój wzrok – refrakcyjna wymiana soczewki
Noszenie okularów korekcyjnych – zwłaszcza w przypadku problemów z widzeniem z bliska, i z daleka – bywa bardzo uciążliwe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest trwała korekcja wad wzroku. Osoby z naprawdę zaawansowaną wadą lub zbyt cienką rogówką nie mogą poddać się zabiegowi laserowemu. Pomóc może im natomiast refrakcyjna wymiana soczewki. O tym, na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować, w poniższym tekście.
Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, podczas którego ma miejsce usunięcie naturalnej soczewki oka i wszczepienie soczewki trójogniskowej w postaci implantu. Wykonanie tego szybkiego zabiegu okulistycznego daje olbrzymi komfort i wygodę: pozwala zapomnieć o konieczności noszenia okularów (czasami nawet dwóch par) czy soczewek kontaktowych. Zabieg trwa około 20 minut, a poprawę widać od razu (głównie z uwagi na stosowanie bezbarwnego bandaża). Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w postaci kropelek, które aplikuje się bezpośrednio na oko. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek można przeprowadzić jednocześnie na lewym, jak i prawym oku. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, chociaż nie zaleca się prowadzenia pojazdu zaraz po wyjściu z kliniki. Ryzyko powikłań w przypadku tego zabiegu jest bardzo niewielkie.
Kto może poddać się zabiegowi? RLE poleca się głównie osobom po 45 roku, u których pojawił się już problem z widzeniem z bliskiej odległości. Wskazaniem może być również astygmatyzm. Zabiegu nie wykonuje się natomiast u osób borykających się z różnymi chorobami oczu. Przeciwwskazaniem jest również zwyrodnienie plamki żółtej.
RLE – główne zalety zabiegu
Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki? Powodów jest wiele, a do tych najważniejszych należą:
- czas trwania zabiegu – maksymalnie do 20 minut;
- brak konieczności hospitalizacji – po około 20, czy 30 minutach można udać się do domu (następnego dnia ma zwykle miejsce wizyta kontrolna, podczas której lekarz ustali, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem);
- możliwość korekcji wzroku zarówno do dali, jak i bliży;
- natychmiastowa poprawa wzroku;
- ochrona przed zaćmą – w przypadku pojawienia się zmętnień, można wykonać wymianę soczewki;
- wszczepienie soczewki trójogniskowej daje możliwość dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim – szkodliwymi dla plamki żółtej.
Jak przygotować się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjną wymianę soczewki, jak i inne, podobne zabiegi okulistyczne, wykonuje doświadczony specjalista okulistyki. Przed zabiegiem mają miejsce konsultacje, podczas których wydaje się decyzję o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Poradnia okulistyczna dostarcza wszelkich informacji na temat tego, jak się przygotować do zabiegu. Zaleceń nie ma wiele. Najbardziej czasochłonna część to badania przeprowadzane przed zabiegiem w celu dobrania idealnej soczewki trójogniskowej do potrzeb pacjenta. Przed badaniami zwykle zaleca się, by nie korzystał on z soczewek kontaktowych. U pacjenta wykonuje tradycyjne badania wzroku, mierzy poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także bada dno oka. Niekiedy wymagane jest również wykonanie morfologii krwi.
Jeśli z jakiegoś powodu nie można u pacjenta wykonać laserowej korekcji wzorku (a przeciwwskazań jest całkiem sporo), zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki będzie świetną alternatywą. Poleca się go zwłaszcza osobom, które borykają z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością.