Naturalna pielęgnacja cery wrażliwej

Naturalna pielęgnacja cery wrażliwej

Dbanie o wrażliwą, delikatną, skłonną do podrażnień cerę bywa nie lada wyzwaniem – wie o tym każdy jej posiadacz. Taka skóra jest kapryśna i na każdy nowy składnik w pielęgnacji może zareagować uczuleniem. W jej przypadku szczególnie ważne jest staranne czytanie składów produktów.

Jeśli natura podarowała Ci właśnie taką cerę, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak budować świadomą pielęgnację i jakich składników szukać w kosmetykach.

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Nadmierna wrażliwość to cecha, która może towarzyszyć w zasadzie każdemu typowi cery. W praktyce najczęściej jednak wrażliwe jest cera sucha i naczynkowa, znacznie rzadziej – mieszana lub tłusta. Główną jej cechą jest nieprawidłowa struktura górnych warstw naskórka, skutkująca zwiększoną przepuszczalnością bariery ochronnej. W efekcie skóra reaguje nadmiernie na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, suchość powietrza czy składniki kosmetyków.

Możesz przypuszczać, że Twoja cera jest wrażliwa, jeśli obserwujesz u siebie następujące objawy:

  • nadmierna suchość, niekiedy z towarzyszącym łuszczeniem;
  • zaczerwienienie;
  • uczucie ściągnięcia i dyskomfortu;
  • pieczenie, a nawet ból;
  • skłonność do reakcji alergicznych.

Stany te mogą występować z różnym nasileniem, niekoniecznie wszystkie naraz. U niektórych osób pojawiają się jako reakcja na konkretny czynnik, u innych – występują cały czas, obniżając ogólny komfort życia.

Naturalne kremy do twarzy – cera wrażliwa

Skłonna do podrażnień skóra twarzy potrzebuje świadomej, delikatnej pielęgnacji, opartej na naturalnych, dobrze przebadanych substancjach. Uważne czytanie składów, nie tylko kremów, ale także produktów oczyszczających czy esencji, pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zaczerwienienia i pieczenia skóry.

Co powinien zawierać dobry krem naturalny do cery wrażliwej? Przede wszystkim niewiele składników. Im krótszy skład, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w produkcie znajduje się substancja, która zaszkodzi Twojej skórze.

Oleje

Ze względu na to, że bariera hydrolipidowa skóry wrażliwej nie działa prawidłowo, warto wspomagać ją z zewnątrz. Dobrze, jeśli krem zawiera będące emolientami oleje ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy czy jojoba.

Hydrolaty

Warto, aby w składzie naturalnego kremu nawilżającego znajdowały się kojące, delikatnie tonizujące hydrolaty. Wrażliwej cerze nie powinny zaszkodzić te z lawendy, neroli, zielonej herbaty lub dzikiej malwy.

Roślinne fermenty

Tzw. biofermenty, zawierające minerały w łatwo przyswajalnej przez skórę formie, są stosunkowo nowym rozwiązaniem, doskonale wpisującym się w potrzeby skóry wymagającej. Krem naturalny do wrażliwej cery może zawierać np. bogaty w krzemionkę ferment z bambusa czy łagodzący bioferment z owsa.

Dodatkowe składniki

Dobroczynne działanie na skórę wrażliwą, podatną na podrażnienia, mają też m.in. będąca naturalnym prebiotykiem inulina, łagodzący podrażnienia bisabolol oraz naturalne woski, odbudowujące barierę hydrolipidową.

Żel, peeling, serum

Choć naturalny krem nawilżający wydaje się najważniejszym elementem pielęgnacji wrażliwej cery, nie można zapominać o pozostałych krokach, jak oczyszczanie, tonizowanie czy stosowanie serum. Potrzebuje ich każda skóra, a w przypadku tej kapryśnej trzeba jedynie zwracać większą uwagę na skład stosowanych produktów.

Ważnym etapem codziennej rutyny jest oczyszczanie. Pod koniec dnia należy zmyć z twarzy makijaż, pot czy kurz. Jak skutecznie i bezpiecznie oczyszczać wrażliwą cerę? W pierwszym etapie użyj delikatnego kosmetyku na bazie olejów lub… czystego oleju. Tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, możesz więc na początek wmasować w skórę, użyj do tego np. olejku jojoba. Po krótkim masażu spłucz go wodą, a następnie użyj łagodnego żelu do mycia twarzy. Dobrze, aby zawierał np. łagodzący ekstrakt z bawełny czy odżywczy kompleks minerałów.

Do złuszczania w przypadku cery wrażliwej należy podchodzić ostrożnie, nie znaczy to jednak, aby z niego rezygnować. Dla takiej skóry lepszy od ściernych drobinek będzie peeling naturalny enzymatyczny. Enzymy z papai czy ananasa (pod warunkiem że nie masz uczulenia na te owoce) nie powinny podrażnić delikatnej cery.

Aby dać skórze wszystko, czego potrzebuje, warto jako dodatkowy element pielęgnacji wprowadzić dobre serum do twarzy. To do cery wrażliwej może zawierać m.in. bioferment z bambusa, roślinne proteiny i emolienty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij