Dieta przed operacją bariatryczną — jak przygotować się do zabiegu?

Zabiegi bariatryczne są skutecznym sposobem na zmniejszenie masy ciała w przypadku osób, które mają problem ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci o BMI przekraczającym 40 albo tacy, których waga mieści się w przedziale 35-39,9, ale towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości takie, jak cukrzyca typu II, choroba zwyrodnieniowa stawów, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu sennego lub wysoki poziom cholesterolu. Oprócz serii badań i konsultacji, które trzeba przejść przed zakwalifikowaniem do zabiegu, należy również liczyć się z koniecznością wdrożenia odpowiednich zmian w diecie. Bariatria nie jest jednak taka straszna.

 

Czym charakteryzuje się dieta przed operacją bariatryczną?

 

Dieta bariatryczna ma wstępne zredukować masę ciała — nawet do 7%. Dodatkowo ma ona umożliwić zmniejszenie rozmiaru wątroby. Aby do tego doprowadzić, trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Na chudnięcie ma wpływ oczywiście przede wszystkim redukcja ilości spożywanych kalorii, ale nie można zapominać także o świadomej rezygnacji z niezdrowej, przetworzonej żywności, która charakteryzuje się wysoką zawartością niezdrowych tłuszczów, cukru, czy soli.

 

Ułatwieniem może być konsultacja z dietetykiem, który wskaże, czym zastąpić niezdrowe produkty. Prawidłowe żywienie wiąże się z koniecznością ustalenia odpowiedniej proporcji węglowodanów, tłuszczów i białek w diecie. Warto więc poczytać także o poszczególnych produktach, aby mieć pełną świadomość, co się je. Współcześnie wiele osób bagatelizuje rolę diety i łączy produkty w sposób, który nie jest prawidłowy. Dieta przed operacją bariatryczną jest jednak bardzo ważna.

 

Jakie produkty rekomendowane są przed operacją?

 

Nie jest żadną tajemnicą, że przetworzona żywność zazwyczaj ma niską wartość odżywczą przy jednoczesnej wysokiej kaloryczności. Polecane na diecie są więc produkty świeże oraz mrożonki, które pozwalają na zachowanie witamin i minerałów. Najzdrowszą grupą produktów są warzywa — przede wszystkim zielone, takie jak szpinak, brokuły, cukinia, ogórek i sałata.

 

Najlepszym źródłem białka jest chude mięso drobiowe, ryby i nabiał (na przykład mleko i jogurty). Jeśli najdzie Cię ochota na przekąskę pomiędzy posiłkami, sięgnij po owoce o niskiej zawartości cukru, np. cytrusy, arbuzy i owoce leśne oraz jagodowe. Zrezygnuj z makaronów, najzdrowsze węglowodany pochodzą z ryżu. 

Na zachowanie odpowiedniego zdrowia wpływ ma także odpowiednia suplementacja. Podczas konsultacji lekarskiej dowiesz się, które konkretnie preparaty powinieneś zażywać. Przeważnie są to środki multiwitaminowe, wapń, a także witamina D i B12. Przed samą operacją (5 do 14 dni) zalecana jest dieta płynna. Dieta po operacji bariatrycznej także powinna być restrykcyjna. Jeśli zastanawiasz się ile zwolnienia po operacji bariatrycznej otrzymasz, wejdź na naszą stronę i dowiedz się wszystkich szczegółów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij